31 Ocak 2022 Pazartesi günü Cemile Sultan Korusunda ev sahipliğini İTO gayrimenkul Hizmetleri Komite Başkanı Sayın İbrahim Bozan Bey in yapmış olduğu kahvaltılı sektörle ilgili toplantıya katıldım.Toplantı İstanbul umum emlakçılar odası başkan ve yönetim kurulu ile  daha ziyade dernek ve stklar ile ilan portallarının yöneticilerinin davet edildiği,ilgililelerin ise ekip veya yakın çalışma arkadaşlarının katıldığı bir toplantı idi.Bende arkadaşım olan bir dernek başkanının kontenjanından katıldım.Yani ev sahibi ile davet eden farklı idi..

Güzel bir kahvaltıdan sonra Komite başkanımızın yaptığı açılış konuşması ile mevcut yönetmeliğin aksayan tarafları ve geldiğimiz nokta itibarıyla durum değerlendirmesi yapıldı. Saat 09 dan öğle 01 e kadar uzayan ve toplam 16 kişinin sözaldığı toplantıda öne çıkan başlıklar ve tesbitleri hatırlayabildiğim kadarıyla aşağıya not alıyorum.

Komite başkanımız yeni yapılacak seçimlerde aday olmayacağını,yerini yeni ekiplere ve gençlere bırakmanın zamanı geldiğini söyledi.

Komite başkanımız yönetmelikteki bazı değişiklikler konusunda bakanlIk bürokratlarını aşamadıklarını ellerinden daha fazla bir şey gelmediğini dile getirdi.Sonuçta karşınızda devlet var ve bir yerde durmak zorundasınız dedi.

2018 yılında çıkarılan yönetmeliğin esnaf ve sicil yönetmeliğine aykırı olduğu,İstanbul emlakçılar odası başkanı tarafından dile getirildi.Bu geç kalınmış bir yanılma veya itiraftı.Konuşmacılardan İsteb Başkanı Ulvi Özcan ise  dünya örneklerinden ve üniversitelerden yeterli  örnek ve yardım almadan yapılan yönetmelik çalıştayının bizi getirdiği durumu ortaya koydu.İlgililerin yüzüne açıkça dersinizi çalışmadan çalıştaylar yaptınız dedi.

Oda ve stk başkanları kanun taslağı konusunda Ankarayı aşamadıklarını,yönetmeliğin ilköğretim mezuniyeti şartına bağlanmasında ise  Ankara daki Esnaf ve sanatkarlar konfederasyonunun etkin olduğunu dile getirdiler.Bunun yanısıra Anadoludaki oda ve derneklerin siyasetçilerre ulaşmasının daha kolay olduğunu,İstanbul da ise bu işin zor olduğunu belirttiler

Hemen herkesin ilan portallarındn şikayeti vardı. Sahibindencom sitesi harİç Emlak jet,Hepsi Emlak Ve Zinngat gibi emlak portalları genel  müdür yada pazarlama müdürü  bazında tüm dikkatle bizleri dinleyip notlar aldılar.O portallarında üyeleden şikayetleri satın alınan paketlerin üyeler tarafından kullanılmadığı şeklinde oldu.İyi niyetli olduklarına inanıyorum.

Sahibinden Com sitesi ancak birebir görüşme yapabilecekleri konusunda kuru bir mesajla yetindiler.Açıkçası daha öncede söz verdikleri 2 ayrı toplantıya katılmadıkları komite başkanımızın ifadesi ile netlik kazandı.Ortak kanaat adamların tek başlarına  bir kartel oluşturduğu fikri hmen herkes tarafından kabul gördü.

Yeni bir emlak sitesi kurmanın zorluğu dile getirildi.Bu konuda Reos emlak sisteminin kullanılmasıda öneriler arasında idi.Zaman tasarrufu sağlayan bu uygulama bizzat yönetici ortak tarafından toplantıda hazır bulunanlara anlatıldı.

Anadoluda birkaç odanın birleşerek staj yönetmeliğini iptal ettirmek için bakanlığa baskı yaptığı dile getirildi.

Sektördeki çok başlılık ve dağınıklığın bakanlıkçada bilindiği bu sebeple  üst düzeyde kaale alınmadığımız çok sık dile getirildi.

Söz alan konuşmacılardan bazıları TÜSİAD veya GYODER tarzı bir yapı ile birleşmenin ve güç oluşturmanın iyi olacağını belirtti..Konuşma zaman zaman  tecrubeli abiler ile yeni nesil gençlerin farkında olmadan  veya farkında olarak  ego yarıştırdığı bir hale bile büründü.

Hizmet bedellerinin azlığı ve sabitlenmesi ile ilgili sıkıntılar dile getirildi.

İlan portallarının yetki belgesiz emlakçıları üye yapmaları ve yetki belgesiz ilan girişleri yüzlerine karşı konuşmacılar tarafından dile getirildi.

Bakanlığın korsan ve yetkisiz emlakçı tesbit ve yaptırımları konusunda yetersiz kaldığı,bu konuda ise oda ve komitelere görev vermediği dile getirildi. Açıkçası bakanlık eliyle kurala uyan emlakçıların eli kolu bağlanırken diğerlerinin daha rahat at oynattığı gerçeği masaya yatırıldı.

Emlakçıların mesleğine sahip çıkmadığı seçimlerde temsil oranının çok az olduğu dile getirildi.

Kısaca özetlersek masaya birçok şey getirildi.Masaya gelenlerden sadece kahvaltılar yenildi,çay ve kahveler içildi.Hatta bazıları kendi  konuşmalarını yaptıktan sonra diğerlerinin konuşmalarını bile dinleme nekazeti göstermeden ya dışarı çıktılar yada ayrıldılar. Meslekle ilgili ise yenilir yutulur hiçbirşey olmadı.

Herşey eskisindende beter oluyor ve bu gidişlede olacak.

Ortak kanaat yönetmelik başa bela gibi geldi bana.