İTO EMLAK MÜŞAVİRLERİ MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI
15 Temmuz 2018 de ito  emlak müşavirleri meslek komitesi başkanı Sayın İbrahim Bozanın ev sahipliğinde Cemile Sultan Korusunda düzenlenen kahvaltılı  bilgilendirme toplantısına katıldım.  Esnaf tacir ayrımı yapılmadan düzenlenen toplantı mekanı güzel salon dolu  katılım iyi idi. Kendilerine teşekkür ederim.
Toplantının konuşma kısmını baştan sona takip ettim.Yazılı olarak bir gün önce hazırladığım 3 soruyu Sayın İbrahim Bozan Beye elden teslim ettim. Hiçbiri cevaplanmadı. 5 Haziran 2018 de yayınlanan yönetmeliğin 4 ağostos 2018 tarihine kadar kalan zaman içinde dayanak maddesinin (6585 sayılı kanun 16/b) fıkrası uyarınca toptan iptalini isteyenlerdenim.Bu konuda aynı ısrarımı sürdürüyorum.
Konuşmada söz alan İç ticaret müdür yardımcısı Sn Adem Başer beyin ağzından dökülen cümlelere dikkat ettim
1-5 Eylül 2018 tarihi itibarı ile ofislerin bakanlıkça kontrolleri başlayacak. Eksiklikleri olanlar uyarılacak
2-Yönetmelik çıktıktan sonra (5 haziran 2018)home ofis olarak(aslında ofis falan yok evini ofis olarak göstermiş) çalışan meslektaşlar yönetmeliğe uymadıkları için yetki belgesi alamayacaklar.
3-Özel öğretim kurumlarından sertifika alan meslektaşlarımız yönetmelik çıkmadan evvel diğer şartları yerine getiriyor olsalar bile eksiklik dolayısı ile müktesep haklardan faydalanamayacak ve yeni yönetmelik şartlarına tabii olacaklar
4- Yönetmelik çıktıktan sonra ofis açanlar(özellikle franchise ofisler için) sıkıntı var Eskisi gibi ofisi aç mobilyaları koy ,kariyer siteleri aracılığı ile her meslektan her yerden insanı otel salonlarında 5 günlük eğitime tabii tut. Sonra güzel bir yaka kartı ve rozetle piyasaya sal dönemi sona erecek. Çünkü bu eğitimler o firmanın iç eğitimidir. Bu kişiler en az seviye 4 veya seviye 5 mesleki yeterlilik eğitimi almak zorundalar. Tabiki müktesep haktan yararlananlar hariç . Onlarda yetki belgelerinin yenilenmesi veya firma değiştirdikleri takdirde yeni yönetmelik şartlarına tabii olacaklarKanun çıktığı tarihte meslek veya ticaret odası kaydı bulunmayan vergiye tabii olmayan ve sertifikası olmayanlar müktesep haktan faydalanamayacaklar.Yeni yönetmeliğe uygun çalışmak zorundalar. Bunu yapmazlarsa ihbar mekanizması çalışacaktır.Yetki belgesine sahip işletmelerde çalıştırılacak mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışan sayısı bakanlıkça belirlenecek
5- Dikkatlerden kaçan bir diğer ayrıntıda şudur. Yetki belgesinin süresi 5 yıl. 5 yıl sonra belgeyi yenilemeye kalktığınızda ise karşınıza yönetmeliğin 12. Maddesi çıkıyorki sormayın gitsin. Bir masa bir kasadan en az 30 m2 lik bağımsız alanlara geçiş var.Birden fazla tacir ve esnafın aynı yeri kullanması halinde ise bu orana her kişi için %20 ilave edilecek.Bu işlem yönetmelik çıktıktan sonra franhise ofisi açanlar ve aynı işyerini kullanan kalabalık ofisler için bile geçerli.
6-Bu yönetmeliğin yayınlanması ile verilene razı olan özellikle büyük ulusal ve uluslararası firmalar kendi ayaklarına kurşun sıkmış oldular. Yönetmelikte yazan şartları yerine getirecek %2 ile çalışacak ve tümmasrafını kendi cebinden karşılayacak aldığının %48 veya %50 sini franchisor firmaya verecek eleman bulmak zorlaşacak. Mevcut çalışanlarda bu şartlara uygun hale getirilmeye çalışıldıkça zorlanacak. Kolaymı? Web sayfanızda her hafta azalan yada çoğalan 15-50 arası danışman bulunacak ve bu kişiler yönetmelikteki şartları yerine getirmeden o sistemde bulunacak.
7- Yetki belgesi bulunmayan ofislerin ilanlarını yayınlayan emlak potalları içinde yaptırımlar geliyor. Uzun vadede alıcı satıcı,kiracı kiralayan ları buluşturan bu portallar hakkındada gerekli işlem ve yaptırımlar başlayacak
Ticaret odası meslek komitesinin yaptığı bu toplantılarda sap ile saman ayrılmalı. Aynı anda iki farklı konuda bilgi verilince sıkılmalar ve salon hakimiyeti kaybetmeler oluyor. 15 Temmuzda Cemile Sultan Korusunda bu olay bizzat yaşandı.
Kendisi uzun yıllar iş adamı ve eğitim görevlisi olarak hizmet veren Değerli büyüğüm Dr Şinasi Kara Beyin Uzun yıllara dayalı bir tesbiti var. Onu paylaşmak isterim.
70 yaşındayım. Ömrüm panellerde konuşmacı olarak geçmiştir. Bilimsel konulara meraklı olan insanlar ile eylence düşkünü insanlar aynı ortamda olamıyor. Niyetler ve dikkatler farklı. İnsanlar önceden "amacını kurgulayarak" geliyor.
Bir seferinde Rotary Kulüpte "konuk konuşmacı" idim. Katılımcılar yemek yiyor, birbirleri ile muhabbet ediyor, ben kürsüde kafa patlatıyordum. Hiç kimse ilgilenmiyordu. Birden konuşmayı kestim. Bir anda ortalığa sessizlik çöktü. Katılımcılar "bu adam neden susuyor" diye, dikkat kesildiler.
"Arkadaşlar beni mi dinleyeceksiniz, yoksa buraya muhabbet yapmaya mı geldiniz" diyerek uyardım. Hakarete maruz kaldım. O gün "bir daha sazlı-sözlü toplantılara" katılmayacağıma yemin ettim.
Saygılarımla