SAĞ GÖSTERİP SOL  VURANLAR . DİPLOMA VE SERTİFİKALARI ÇÖPEMİ ATALIM ?

2007 yılında girdiğim emlak camiasının bu kadar başıboş ve düzensiz olduğunu bilmiyordum. Aradan geçen zaman içinde gerçekleri görme şansım oldu.

Yıllardır dernek,oda ve federasyon başkanlarının öyle olmaz böyle olur diye  birbirleri ile didişip en sonunda üzerinde anlaştık dedikleri yasa taslağının bakanlığa sunulduğu müjdesini aldık. Bİr müddet yasa çıktı çıkıyor diye oyalandık.Bu konuda her mikrofan uzatılan yetkili pembe müjdeler verdi. Bu işi uzun yıllardır yapanlar ,üniversitede bu işin okulunu okuyanlar çıkacak emlakçılık yasasını beklerken  bakanlığın son dakika gölü ile yıkıldılar.Bu taşınmaz ticareti yönetmeliği. Bu yönetmelikte emlak ve emlakçıdan  bahsedilmiyor. Taşınmaz ticareti ile uğraşan kişi tüzel kişi ve şirketlerden,yetki belgelerinden ve mesleki yeterlilik belgesinden azalan komisyon oranlarından bahsediyor.Açıkçası kurallar yeniden belirleniyor.Bakanlık bu yönetmelik taslağını tüm sektör temsilcilerinin görüşüne açtı. Öneri ve düzeltmeleri topluyor.Acı olan nedir biliyormusunuz? Kanunu olmayan bir mesleğin temsilcisi olanlar yada bu konuda muhatap alınanlar , hazırladıkları taslak değişikliği metnini vermek için Ankara nın yolunu tuttular. Bu sektör temsilcilerinin  biz bu yönetmeliği değil Kanunu istiyoruz sesleri duyulmadı.. En son olarak kendilerine  kurumsal gayrimenkul temsilcileri diyen bir grup bir toplantı yaptı Görüşlerini bildirdi.Açıkça eleştirdi. Basına beyanatlar verdi.

Gelelim bize atılan gole.Henüz onaylanmamış taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmeliğe göre yetkili kılınan mesleki yeterlilik kurumu Türkiye emlak müşavirleri federasyonunu muhatap alarak bir protokol yaptı. 29.11. 2017 tarihinde 109 sayılı karar ile MYK tarafından Emlak danışmanlığı Seviye -4 ve Sorumlu Emlak Danışmanlığı Seviye  -5  girdi. Temfed bunu   web sayfasından duyurdu.

Bundan sonra ne olacak?

Şu ana kadar almış olduğunuz sertifika,kurs bitirme belgesi veya üniversitelerin emlak ve emlak yönetiminden almış olduğunuz tüm belgeleri unutun. Hatta sizleri kursa katılmaya davet eden  kurum kuruluş ve kişilere sorun . Bu belge ne işe yarayacak diye.

Ben söyliyeyim .Kurumsal markaların verdiği kurum içi eğitimden almış olduğunuz sertifika sadece o markada işe yarıyordu. Değişen bir şey yok.. MEB onaylı  halk eğitimden,özel kurslardan,İsmek ten  veya emlakçılar odası yada ticaret odasından belge alanlar yada üniversitede 2 yıl emlakçılık bölümü  okuyanlar. Sizlerde benim gibi sertifikalarınızı  çerçeveletip duvara asın.Ne kadar kültürlü emlakçı  desinler.

Şimdi ne yapılacak? Emlakçılık yapmak isteyen herkes  yaşı ve eğitimi  ve mesleği ne olursa olsun,tekrardan sınava girecek.Girdiği sınav sonucu %70 doğru cevap verenler seviye -4 veya seviye -5  mesleki yeterlilik belgesi alacaklar. Bu belgeyi mesleki yeterlilik kurumu onaylayacak. Ancak hazırlık ve kurslarla ilgili kimlerle anlaşma yapılacak belli değil. Anlaşma yapılıp yetki alınınca gelsin sertifika paraları…Bu arada müktesep haklarımız diye kanunun çıkmasını engelleyenler .Sizlerede bir çift sözüm var.Müktesep hakların kaybına yol açan bu mesleki yeterlilik  standartına nasıl onay verdiniz*

Sonuç..Biliyorum bazılarının hoşuna gitmeyecek ama bir önerim var. Rüzgar dinip sular durulmadan katılacağınız kursun ,alacağınız sertifikanın bir faydası yok.

Saygılarımla

Seyfettin ŞENEL     Kuzen Gayrimenkul Danışmanlık İnşaat San ve Tic. Ltd Şti