İşyeri kiracılarını sevindiren haber diye buna denir. Öteden beri mülk sahipleri adına yatırılan ve vergi iadesi almalarına olanak sağlayan işyeri stopaj oranlarında indirim yapıldı.Mülk sahipleri aldıkları net kiraya göre  işyeri kira artışlarını yapmakta idiler. Stopaj ödeme yükümlülüğü kiracıda kaldığı için kiracılar net mülk sahibine ödenen kiranın %25 i oranında extra bir kira bedelinide devlete ödemekte idilerStopaj oranının yüzde 10’a düşürülmesiyle birlikte kiracıların ödeyeceği stopaj tutarı da yarı yarıya azaldı. Mülk sahiplerinin net kira gelirinde bir değişiklik olmazken, mülk sahipleri stopaj indiriminin ardından vergi iadesi alamayacak. Kiracılar daha az stopaj ödeyeceğinden, mülk sahipleri daha az mahsup yapabilecek.

Mülk sahipleri genelde net kira üzerinden kiracı işyerleriyle anlaşırlar. Kiracılar bir yandan mülk sahibine her ay net kira bedeli öderken, ayrıca Maliye’ye de (% 20) stopaj öderler.  Bin lira aylık net kirası ödemesi olan bir işyeri (örneği) için her ay Maliye’ye 250 lira da kira stopajı ödenirdu. Şimdi ise stopaj oranı (% 10’a) düşürülünce, kiracıların ödeyeceği stopaj tutarı da yarı yarıya azaldı, 125 liraya düşürülmüş oldu.Bu uygulama ile yılsonuna kadar bu yüzde 10’a düşürülen stopaj oranından vergi hesaplanacak.

Bu konuda

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, 2020 yılı sonuna kadar geçerli olacak vergi indirimlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Bayram öncesinde başta esnaf olmak üzere tüm vatandaşlara müjdesi olduğunu aktaran Albayrak, İş yeri kira stopajını yüzde 20’den yüzde 10’a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik. Ayrıca, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV’yi yüzde 1’e indirdik.” değerlendirmesinde bulundu.